„Proszę Państwa, oto miś….”, czyli historia niedźwiedzi brunatnych w parku miejskim w Bytomiu
Wpisując się w obchody 65-lecia istnienia Śląskiego Zoo (utworzonego w 1953 r.) Archiwum Państwowe w Katowicach prezentuje materiały archiwalne z własnego zasobu, dotyczące ogrodu zoologicznego w Bytomiu, a w szczególności mieszkających tam niedźwiedzi brunatnych.
Na terenie parku miejskiego w Bytomiu, w latach 1898-1957 funkcjonował ogród zoologiczny, który ufundował Ignatz Hakuba - bytomski samorządowiec, działacz społeczny i filantrop. Po zakończeniu II wojny światowej, ogród zoologiczny w Bytomiu wznowił działalność w 1947 r. Wtedy to jego dyrektorem został Zygmunt Zieliński, późniejszy dyrektor ogrodu zoologicznego na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. W powojennym bytomskim zoo mieszkało 89 zwierząt, jednak największą atrakcją były niedźwiedzie brunatne. Drugim zwierzyńcem na terenie obecnego Górnego Śląska był Miejski Ogród Zoologiczny w Katowicach, który został utworzony w 1947 r.
Kiedy utworzono zoo w Chorzowie, 31 maja 1957 r. zarówno zoo w Katowicach, jak i zoo w Bytomiu zostały zlikwidowane. W parku miejskim w Bytomiu pozostawiono jednak niedźwiedzie. Z powodu likwidacji całego kompleksu, w 1957 r. powstał projekt wybiegu tylko dla niedźwiedzi brunatnych autorstwa Zygmunta Klimczewskiego. Na podstawie uchwał Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bytomiu z 9 maja 1957 r. i 17 grudnia 1957 r. oraz za zgodą Okręgowego Urzędu Górniczego w Bytomiu z 23 maja 1957 r. miejsce wybiegu zostało zlokalizowane w parku, między alejami, na spadku terenu i na tle skupiska świerków. W projekcie przewidziano schron konstrukcji ramowej żelbetowej, podpiwniczony z siedmioma klatkami o powierzchni 2,50 x 1,80 m każda, dla 14 do 18 niedźwiedzi oraz jedną klatkę zapasową do przepędzania zwierząt. Na budynku schronu zaprojektowano suchą fosę, aby lepiej pokazać niedźwiedzie na skałach, tle nieba i zieleni parku. Skały wykonano z gruzobetonu, z jednej z nich spływał mały wodospad. W celu zabezpieczenia przedostania się niedźwiedzi z wysokich skał na tylną ścianę z zielenią, a tym samym wydostanie się ich na zewnątrz, zaprojektowano na krańcach wybiegu dwie wysokie skały o zboczach pionowych i wysokości ponad 4 m. Poza tym na wybiegu zaprojektowano zabetonowanie suchego drzewa o grubych, rozłożystych konarach o wysokości 10-12 m, na które zwierzęta będą mogły się wspinać, co zwiększało atrakcyjność wybiegu. Znajdowała się tam również fosa z wodą, która była miejscem, gdzie niedźwiedzie mogą pływać. Zabezpieczała również możliwość wydostania się zwierząt na zewnątrz.
Dla obsługi przewidziano pomieszczenie ogrzewane z kuchnią, ubikacją, składzikiem i przedsionkiem. Projekt przewidywał dwa wyjścia dla obsługi na wybieg ze schronu – jedno z pomieszczenia dla pielęgniarza, drugie za ostatnią klatką w korytarzu. Wentylacja schronu oraz pomieszczenia dla pielęgniarza była grawitacyjna, w ścianach budynku, wyprowadzona do suchej fosy. W okresie letnim, w celu szybkiej wymiany powietrza w korytarzu ustawiono wentylator mechaniczny. Koszt całej inwestycji wynosił 1.994.810 zł.
W 1962 r. w „Życiu Bytomskim” poinformowano, że parę lat wcześniej zastrzelono kilka niedźwiedzi i 4 kolejne zwierzęta czeka taki sam los. Okazało się, że w 1962 r. zastrzelono tylko jednego niedźwiedzia, który trafił do Bytomia z cyrku. Po tym wydarzeniu na wybiegu zostały już tylko 3 misie. Były pomysły, aby zwierzęta przenieść do specjalnego rezerwatu w Bieszczadach albo w Tatrach, jednak plany te nie zostały zrealizowane.
W 1966 r. ostatecznie zlikwidowano wybieg, a reszta zwierząt niestety podzieliła los poprzedników. Utrzymanie wybiegu było bardzo kosztowne. Inne ogrody zoologiczne i cyrki nie chciały ich kupić. Na pamiątkę istnienia wybiegu w Parku miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu postawiono rzeźbę przedstawiającą bawiące się niedźwiadki.
Wybór materiałów, tekst: Alicja Macek
Kopie materiałów archiwalnych wykonały: Ewelina Kisiel, Cecylia Skwirowska
Fotografia z 1942 r. przedstawiająca ogród zoologiczny w parku miejskim w Bytomiu
Życiorys i podpis fundatora bytomskiego zoo - Ignatza Hakuby
Odpis uchwały Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bytomiu z 17 grudnia 1957 r. w sprawie ustalenia rozmiaru wybiegu dla niedźwiedzi
Pismo Okręgowego Urzędu Górniczego w Bytomiu z 23 maja 1957 r. zezwalające na budowę wybiegu dla niedźwiedzi
Plan parku miejskiego w Bytomiu z 1957 r.
Zdjęcie makiety przedstawiające wybieg dla niedźwiedzi
Zdjęcie makiety przedstawiające wybieg dla niedźwiedzi
Zdjęcie makiety przedstawiające wybieg dla niedźwiedzi
Przekrój pionowy projektu technicznego wybiegu dla niedźwiedzi
Przekrój pionowy projektu technicznego wybiegu dla niedźwiedzi
Przekrój w poziomie klatek dla niedźwiedzi
Przekrój w poziomie całego wybiegu z usytuowaniem klatek
Projekt elewacji frontowej i tylnej wybiegu dla niedźwiedzi
Widok wybiegu dla niedźwiedzi od frontu
Widok wybiegu dla niedźwiedzi od strony stawu
Wybieg dla niedźwiedzi w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu, gdzie obecnie znajduje się restauracja „Widzimisie” – 2023 r.
Wejście do schronu – 2023 r.
Rzeźba niedźwiedzi w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu – 2023 r.