Warsztaty Archiwa Rodzinne Niepodległej

30 września 2019 r. w Archiwum Państwowym w Katowicach w godzinach od 12:00 do 19:00 zorganizowane zostały warsztaty poświęcone tematyce Archiwa Rodzinne Niepodległej pod hasłem: Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię

O godzinie 12, a następnie o godzinie 16 odwiedzający mogli wysłuchać wykładów: Co to są archiwalia? Tworzymy własną kolekcję, który poprowadziła Katarzyna Głowania oraz Jak zabezpieczyć fotografie i dokumenty papierowe Katarzyna Kwaśniewicz.

Utworzyliśmy również stanowiska warsztatowe poświęcone genealogii, tworzeniu archiwów rodzinnych oraz porad konserwatorskich. Nie zabrakło też warsztatów z odczytywania dokumentów sporządzonych neograficznymi pismami w języku rosyjskim i niemieckim.

Odwiedzający mogli zapoznać z metodami zabezpieczenia przyniesionych przez siebie dokumentów oraz zrobić ich kopie cyfrowe. Pokazaliśmy też jak w Archiwum dbamy o dziedzictwo narodowe oraz jak je przechowujemy. Zaprezentowaliśmy również wystawę Akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd rzeczypospolitej z 16 lipca 1922 roku oraz wydawnictwa Archiwum Państwowego w Katowicach jako kolejną formę popularyzacji zasobu.