Ciekawostki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Za zamkniętymi drzwiami

22 grudnia 2020

Pracownia konserwatorska w AP w Katowicach uchyla rąbek tajemnicy co dzieje się za jej zamkniętymi drzwiami. Zapraszamy na film.

 

Przejdź do - Zabezpieczenie dokumentów

Zabezpieczenie dokumentów

29 listopada 2020

Archiwum Państwowe w Katowicach w ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej przygotowało krótki filmik na temat zabezpieczania dokumentów. Przekonaj się jak wiele możesz zrobić sam w domu. Zapraszamy do obejrzenia na naszym profilu na Facebooku!

 

Odkwaszone-ocalone

20 listopada 2020

Zapraszamy na film o Pracowni masowego odkwaszania papieru w Archiwum Państwowym w Katowicach pt. Odkwaszone-ocalone

Straszne losy dokumentu

2 listopada 2020

Archiwum Państwowe w Katowicach zaprasza na filmik o strasznych losach dokumentu i o tym jak ich można uniknąć.

 

 

Przejdź do - Właściciele koszęcińskiego pałacu oraz ich siedziba w okresie od XVII wieku do 1945 roku. Zarys dziejów.

Właściciele koszęcińskiego pałacu oraz ich siedziba w okresie od XVII wieku do 1945 roku. Zarys dziejów.

22 maja 2020

Z początkiem 2020 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wydał opracowanie Właściciele koszęcińskiego pałacu oraz ich siedziba w okresie od XVII wieku do 1945 roku. Zarys dziejów. Autorzy publikacji Sławomira Krupa (zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach) i Aleksander Harkawy opisali w niej dzieje obiektu, obecnie będącego siedzibą Zespołu.

Czytaj więcej o: Właściciele koszęcińskiego pałacu oraz ich siedziba w okresie od XVII wieku do 1945 roku. Zarys dziejów.
Przejdź do - Zapraszamy do  QUIZU  Zgadnij czyj to podpis/autograf?

Zapraszamy do QUIZU Zgadnij czyj to podpis/autograf?

6 maja 2020

Autografy znanych postaci od wieków wzbudzają duże zainteresowanie nie tylko ze względu na ich wartość finansową, ale przede wszystkim na magię obcowania z postaciami znanymi z kart historii. Ze względu na swoją funkcję gromadzenia i przechowywania dokumentacji historycznej archiwa państwowe w Polsce, w tym Archiwum Państwowe w Katowicach, również posiadają w swoich zasobach podpisy władców, polityków, artystów, hierarchów kościelnych czy sportowców.

Czytaj więcej o: Zapraszamy do QUIZU Zgadnij czyj to podpis/autograf?
Przejdź do - 91 rocznica poświęcenia gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego

91 rocznica poświęcenia gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego

5 maja 2020

5 maja br. mija 91 rocznica poświęcenia gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego. W uroczystościach 1929 roku uczestniczył Prezydent PR Ignacy Mościcki. Jak podaje prasa o godzinie 11:30 nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego nowej siedziby. Dokument został wykonany i podpisany przez te same osoby w dwóch egzemplarzach (jeden na pergaminie, drugi na papierze czerpanym). Egzemplarz na papierze czerpanym został zamknięty w srebrnej puszce i wmurowany w ścianę gmachu. Egzemplarz wykonany na pergaminie został włączony do akt. W 2014 roku podczas remontu elewacji Urzędu Wojewódzkiego wydobyto tubę, a z niej bardzo zdewastowany egzemplarz aktu erekcyjnego. Został on przekazany do Biblioteki Śląskiej w Katowicach i tam poddany renowacji. W 90-tą rocznicę, w 2019 roku, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ponownie zamurowano  „kapsułę czasu”, tym razem z kopią dokumentu. Archiwum Państwowe w Katowicach przechowuje w swoim zasobie egzemplarz spisany na pergaminie (sygn.12/27/146), który przedstawiamy:

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-27
Data publikacji:2015-10-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Piotr Lis
Liczba odwiedzin:10781