Strona główna

Witamy na naszej stronie

 

        

 

W związku ze stanem epidemii koronawirusa w Polsce, mając na celu dobro interesantów i korzystających do odwołania pracownie naukowe oraz Biura Obsługi Klienta w Archiwum Państwowym w Katowicach i wszystkich oddziałach zamiejscowych  będą nieczynne. Utrudniony będzie również kontakt telefoniczny ze względu na wykonywanie pracy zdalnej. Prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną.

Archiwum wyjaśnia, że w związku z opublikowaniem komunikatu sztabu kryzysowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego informującego o podjęciu zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 i czasowym zamknięciu instytucji podległych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych podjął decyzję o ograniczeniu działalności podległych mu archiwów państwowych.

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2020

4 czerwca 2020

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2020, który obchodzony jest w dniach od 8 do 14 czerwca, w Archiwum Państwowym w Katowicach przebiegać będzie nietypowo, ponieważ ze względu na zagrożenie epidemiczne, ciągle jeszcze groźne, spotykamy się z Państwem on-line. Proponujemy krótką wycieczkę szlakiem kościołów na Śląsku Cieszyńskim oraz zapoznanie się z obyczajami górali Beskidu Śląskiego. Obie prezentacje zostały przygotowane na podstawie materiałów ikonograficznych z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Cieszynie.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów 2020
Przejdź do -

U źródeł Wisły

3 czerwca 2020

Autorami wystawy są Alicja Macek, Krzysztof Ścisło. Reprodukcje wykonali: Ewelina Kisiel i Michał Mączka.

Obecnie prezentujemy Państwu wirtualną wersję tej ekspozycji.

Czytaj więcej o: U źródeł Wisły
Przejdź do -

Zbiory dostępne online

2 czerwca 2020

W serwisie Szukaj w Archiwach umieściliśmy wiele nowych skanów materiałów archiwalnych, w tym między innymi zespół akt nr 17/53/1 - Archiwum Książąt Pszczyńskich w Pszczynie (Akta dotyczące organizacji kancelarii, zawartości i historii Archiwum) oraz 12/386 - Archiwum Poleskich z Rokitna Szlacheckiego. Aktualne zestawienie dostępne jest w zakładce zbiory online.

Czytaj więcej o: Zbiory dostępne online
Przejdź do -

Planowane otwarcie pracowni naukowych

1 czerwca 2020

Archiwum Państwowe w Katowicach informuje, że planowane otwarcie pracowni naukowych nastąpi z dniem 1 lipca 2020 r.  Późniejszy termin wynika ze zwiększonej w ostatnim czasie liczby zachorowań w regionie oraz  z oczekiwania na opinię Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w zakresie nowych regulacji udostępniania akt.

Czytaj więcej o: Planowane otwarcie pracowni naukowych
Przejdź do -

800 lat historii Raciborza w dokumencie archiwalnym

24 maja 2020

Archiwum Państwowe w Katowicach przy wsparciu miasta Racibórz przygotowało w 2017 roku wystawę 800 lat historii Raciborza w dokumencie archiwalnym. Wernisaż odbył się w siedzibie Oddziału w Raciborzu 28 września 2017 roku.

Autorami wystawy są Krzysztof Langer i Wojciech Mitręga. Reprodukcje wykonali: Ewelina Kisiel i Michał Mączka.

Obecnie prezentujemy Państwu wirtualną wersję tej ekspozycji.

Czytaj więcej o: 800 lat historii Raciborza w dokumencie archiwalnym
Przejdź do - Właściciele%20koszęcińskiego%20pałacu%20oraz%20ich%20siedziba%20w%20okresie%20od%20XVII%20wieku%20do%201945%20roku.%20Zarys%20dziejów.

Właściciele koszęcińskiego pałacu oraz ich siedziba w okresie od XVII wieku do 1945 roku. Zarys dziejów.

22 maja 2020

Z początkiem 2020 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wydał opracowanie Właściciele koszęcińskiego pałacu oraz ich siedziba w okresie od XVII wieku do 1945 roku. Zarys dziejów. Autorzy publikacji Sławomira Krupa (zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach) i Aleksander Harkawy opisali w niej dzieje obiektu, obecnie będącego siedzibą Zespołu.

Czytaj więcej o: Właściciele koszęcińskiego pałacu oraz ich siedziba w okresie od XVII wieku do 1945 roku. Zarys dziejów.
Przejdź do - Papież%20Jan%20Paweł%20II%20podczas%20wizyty%20w%20Polsce%20w%201979%20r.,%20(APK%20Bielsko,%20zesp.%2013/688,%20sygn.%20100)

Karol Wojtyła i jego rodzina w zasobie AP w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej – w 100. lecie urodzin Jana Pawła II

18 maja 2020

Przypadająca 18 maja 2020 roku setna rocznica urodzin Karola Józefa Wojtyły późniejszego świętego papieża Jana Pawła II to czas gdy Archiwum Państwowe w Katowicach pragnie umożliwić Państwu zaznajomienie się z przechowywanymi archiwaliami dotyczącymi Papieża i jego rodziny będącymi częścią zasobu naszego Oddziału w Bielsku-Białej. Oddział ten gromadzi materiały archiwalne m.in. z Wadowic, Bielska, Białej, Czańca i Lipnika, tj. z miejscowości, z którymi Karola Wojtyła i jego rodzina związani byli na długo przed tym nim został on papieżem.

Irena Machalica
Czytaj więcej o: Karol Wojtyła i jego rodzina w zasobie AP w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej – w 100. lecie urodzin Jana Pawła II
Przejdź do - Katalog%20wystawy:%20Śląsk%20był%20polski%20–%20będzie%20polski!

Katalog wystawy: Śląsk był polski – będzie polski!

15 maja 2020

W ramach akcji #zostanwdomu udostępniliśmy darmową wersję (pdf) cyfrową publikacji do pobrania. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej o: Katalog wystawy: Śląsk był polski – będzie polski!
Przejdź do - Akt%20pamiątkowy%20objęcia%20Górnego%20Śląska%20przez%20Rząd%20Rzeczypospolitej%20Polskiej.%20Dzieje%20jednego%20dokumentu

Akt pamiątkowy objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieje jednego dokumentu

15 maja 2020

W ramach akcji #zostanwdomu udostępniliśmy darmową wersję (pdf) cyfrową publikacji do pobrania. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej o: Akt pamiątkowy objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieje jednego dokumentu
Przejdź do -

Laureat Nagród Historycznych „Polityki” w kategorii „Monografie i prace naukowe”

15 maja 2020

Nasz były pracownik prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek został Laureatem Nagród Historycznych „Polityki” w kategorii „Monografie i prace naukowe” za opracowanie Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka. Kraków 2019. Gratulacje.

Czytaj więcej o: Laureat Nagród Historycznych „Polityki” w kategorii „Monografie i prace naukowe”
Przejdź do -

Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2).

14 maja 2020

Akcja społeczna Archiwów Państwowych
Archiwum Pandemii A.D. 2020


Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)

Wszyscy tworzymy historię i wspólnie dokumentujmy czasy, w których żyjemy

Chcesz, aby następne pokolenia dowiedziały się, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem? Jak zmienił on nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych? Jakie przeobrażenia wymusiła epidemia i w jaki sposób się do nich dostosowaliśmy? Co nas martwiło, a co cieszyło w tym trudnym czasie? Jakie mieliśmy rozterki, wątpliwości, obawy, a co dawało nam nadzieję? W jaki sposób przetrwaliśmy? Zadbaj o to i przekaż nam swoje relacje i materiały, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

 

Czytaj więcej o: Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2).
Przejdź do -

Archidemia - inicjatywa w Oddziale w Bielsku-Białej

14 maja 2020

Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej rozpoczyna inicjatywę pod nazwą „ARCHIDEMIA”. Ma ona na celu popularyzację zasobu archiwalnego za pośrednictwem poczty elektronicznej. Akcja ma na celu wypełnienie „wewnętrznej pustki”, jaka z pewnością powstała po zamknięciu Archiwów dla użytkowników z zewnątrz.

Czytaj więcej o: Archidemia - inicjatywa w Oddziale w Bielsku-Białej
Przejdź do - Autograf%20nr%201

Zapraszamy do QUIZU Zgadnij czyj to podpis/autograf?

6 maja 2020

Autografy znanych postaci od wieków wzbudzają duże zainteresowanie nie tylko ze względu na ich wartość finansową, ale przede wszystkim na magię obcowania z postaciami znanymi z kart historii. Ze względu na swoją funkcję gromadzenia i przechowywania dokumentacji historycznej archiwa państwowe w Polsce, w tym Archiwum Państwowe w Katowicach, również posiadają w swoich zasobach podpisy władców, polityków, artystów, hierarchów kościelnych czy sportowców.

Czytaj więcej o: Zapraszamy do QUIZU Zgadnij czyj to podpis/autograf?
Przejdź do -

Z dokumentem przez dzieje Raciborskie archiwa i archiwalia

6 maja 2020
W ramach akcji #zostanwdomu udostępniliśmy darmową wersję cyfrową publikacji. Zapraszamy do lektury.
Autor: Sławomira Krupa
Cena: 25 zł (wersja papierowa)
Czytaj więcej o: Z dokumentem przez dzieje Raciborskie archiwa i archiwalia
Przejdź do -

91 rocznica poświęcenia gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego

5 maja 2020

5 maja br. mija 91 rocznica poświęcenia gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego. W uroczystościach 1929 roku uczestniczył Prezydent PR Ignacy Mościcki. Jak podaje prasa o godzinie 11:30 nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego nowej siedziby. Dokument został wykonany i podpisany przez te same osoby w dwóch egzemplarzach (jeden na pergaminie, drugi na papierze czerpanym). Egzemplarz na papierze czerpanym został zamknięty w srebrnej puszce i wmurowany w ścianę gmachu. Egzemplarz wykonany na pergaminie został włączony do akt. W 2014 roku podczas remontu elewacji Urzędu Wojewódzkiego wydobyto tubę, a z niej bardzo zdewastowany egzemplarz aktu erekcyjnego. Został on przekazany do Biblioteki Śląskiej w Katowicach i tam poddany renowacji. W 90-tą rocznicę, w 2019 roku, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ponownie zamurowano  „kapsułę czasu”, tym razem z kopią dokumentu. Archiwum Państwowe w Katowicach przechowuje w swoim zasobie egzemplarz spisany na pergaminie (sygn.12/27/146), który przedstawiamy:

Czytaj więcej o: 91 rocznica poświęcenia gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego
Przejdź do -

Zasady postępowania z dokumentacją w przypadku pracy zdalnej

25 marca 2020

Archiwum Państwowe w Katowicach informuje, iż na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zostały zamieszczone najważniejsze zasady postępowania z dokumentacją w jednostkach organizacyjnych w przypadku tzw. pracy zdalnej.

Czytaj więcej o: Zasady postępowania z dokumentacją w przypadku pracy zdalnej

Ograniczenie działalności archiwów państwowych

24 marca 2020

W związku ze stanem epidemii koronawirusa w Polsce, mając na celu dobro interesantów i korzystających do odwołania pracownie naukowe oraz Biura Obsługi Klienta w Archiwum Państwowym w Katowicach i wszystkich oddziałach zamiejscowych  będą nieczynne. Utrudniony będzie również kontakt telefoniczny ze względu na wykonywanie pracy zdalnej. Prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną.

Czytaj więcej o: Ograniczenie działalności archiwów państwowych
Przejdź do -

Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego

9 marca 2020

Obecnie występują utrudnienia w dostępie do poniższych zespołów archiwalnych w Centrali w Katowicach oraz w Oddziałach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Pszczynie i Raciborzu. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej o: Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego
Przejdź do -

Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię

25 lipca 2019

 W ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej prowadzonego przez wszystkie archiwa państwowe Archiwum Państwowe w Katowicach otworzyło dla Państwa punkty konsultacyjne. Możecie w nich Państwo uzyskać informacje dotyczące sposobów gromadzenia, przechowywania i zabezpieczania rodzinnych archiwaliów oraz weryfikacji ich wartości historycznej.
Oferujemy również Państwu możliwość przekazania prywatnych kolekcji: dokumentów, listów, zdjęć, celem ich wieczystego zabezpieczenia, tak aby mogły służyć przyszłym pokoleniom. 

Czytaj więcej o: Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię