Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Witamy na naszej stronie

 

100 lat archiwów państwowych 

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego

11 grudnia 2019

Obecnie występują utrudnienia w dostępie do poniższych zespołów archiwalnych w Centrali w Katowicach oraz w Oddziałach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Pszczynie i Raciborzu. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej o: Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego
Przejdź do -

Archiwa państwowe czynne w sobotę 14 grudnia 2019 r.

11 grudnia 2019

Informujemy, że w sobotę, 14 grudnia br., Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz archiwa państwowe będą otwarte. Zgodnie z Zarządzeniem nr 21 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2019 r., dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej będzie 27 grudnia br.

Czytaj więcej o: Archiwa państwowe czynne w sobotę 14 grudnia 2019 r.
Przejdź do - Mapa%20przedstawiająca%20eksploatację%20rud%20miedzi%20w%20okolicach%20Miedzianki%20na%20Dolnym%20Śląsku,%201743%20r.%20

U ŹRÓDEŁ ERY INDUSTRIALNEJ ŚLĄSKA

7 grudnia 2019

Wystawę U ŹRÓDEŁ ERY INDUSTRIALNEJ ŚLĄSKA (w 250-lecie wydania Prawa Górniczego dla Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego oraz utworzenia Wyższego Urzędy Górniczego dla Śląska) będzie można oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Katowicach od dnia 11 grudnia 2019 roku w godzinach pracy archiwum

W czerwcu 2019 roku minęła 250 rocznica ogłoszenia jednolitego dla całego Śląska w granicach Prus prawa górniczego, które zrewolucjonizowało od strony ustawowej górnictwo w tym regionie. Było impulsem dla rozwoju tej gałęzi przemysłu, umożliwiając zastosowanie wczesnokapitalistycznych relacji tak w sferze prawno-organizacyjnej jak i społecznej, wprowadzając najemny nabór do pracy w kopalniach, zwalniający górników z poddaństwa i zabezpieczający im byt, również po zakończeniu pracy.

 

Czytaj więcej o: U ŹRÓDEŁ ERY INDUSTRIALNEJ ŚLĄSKA
Przejdź do - Kancelaria%20Prezesa%20Rady%20Ministrów

Nowe mianowania w Służbie Cywilnej

6 grudnia 2019

Niezmiernie miło nam poinformować, że w dniu 2 grudnia 2019 r., Archiwum Państwowe w Katowicach wzbogaciło swoją kadrę o nowego urzędnika służby cywilnej. Serdecznie gratulujemy Pani Barbarze Sterkowicz otrzymania aktu mianowania. Otrzymują go pracownicy służby cywilnej, którzy przejdą pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej oraz uzyskają miejsce uprawniające do mianowania.

Czytaj więcej o: Nowe mianowania w Służbie Cywilnej
Przejdź do - Oni%20a%20idea%20samorządności%20na%20Górnym%20Śląsku%20w%20XX%20wieku

Oni a idea samorządności na Górnym Śląsku w XX wieku

28 listopada 2019

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego osobom, które wykazały szczególną aktywność publiczną w krzewieniu i obronie idei samorządności na Górnym Śląsku w XX wieku. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia 2019 r. o godz . 16.00 w Instytucie Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach, ul. Ligonia 7.

Czytaj więcej o: Oni a idea samorządności na Górnym Śląsku w XX wieku
Przejdź do - Lekcja%20archiwalna%20w%20Oddziale%20w%20Bielsku-Białej

Lekcja archiwalna w Oddziale w Bielsku-Białej

28 listopada 2019

W dniu 25 listopada 2019 r., w bielskim Oddziale Archiwum Państwowego w Katowicach gościła grupa uczniów z klasy II Technikum Spedycyjnego Zespół Szkół w Bielsku-Białej im. gen. Stanisława Sosabowskiego.

Paweł Hudzik
Czytaj więcej o: Lekcja archiwalna w Oddziale w Bielsku-Białej
Przejdź do -

Ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy

21 listopada 2019

Dyrektor Archiwum poszukuje kandydatów/kandydatek na stanowisko: kierownik działu do spraw: administracyjno-gospodarczych w Dziale Administracyjno-Gospodarczym. Pełną treść ogłoszenia można znaleźć: w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM.  Dokumenty należy złożyć do: 02 grudnia 2019 r. 

Czytaj więcej o: Ogłoszenie o wolnym stanowisku pracy
Przejdź do -

Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię

25 lipca 2019

 W ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej prowadzonego przez wszystkie archiwa państwowe Archiwum Państwowe w Katowicach otworzyło dla Państwa punkty konsultacyjne. Możecie w nich Państwo uzyskać informacje dotyczące sposobów gromadzenia, przechowywania i zabezpieczania rodzinnych archiwaliów oraz weryfikacji ich wartości historycznej.
Oferujemy również Państwu możliwość przekazania prywatnych kolekcji: dokumentów, listów, zdjęć, celem ich wieczystego zabezpieczenia, tak aby mogły służyć przyszłym pokoleniom. 

Czytaj więcej o: Niech szuflada opowiada – poznaj SWOJĄ historię