Aktualności

Zmarła Grażyna Sokół-Szołtysek

Z przykrością informujemy o śmierci naszej emerytowanej koleżanki Grażyny Sokół-Szołtysek. Urodziła się 3 listopada 1960 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Pani Grażyna po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Czechowicach-Dziedzicach pracowała w Archiwum Państwowym w Katowicach, z małą przerwą, od 1979 do 2023 roku. Najpierw jako archiwista w Oddziałach w Oświęcimiu i Pszczynie, a następnie w Bielsku-Białej. W tym czasie podjęła zaoczne studia historyczno-archiwalne na Uniwersytecie Wrocławskim. Po przejściu do pracy w bielskim Oddziale (1987) została jego kierownikiem (najpierw jako p.o. ). Kierowała Oddziałem w Bielsku-Białej do 2015 roku, a po jego reorganizacji była szefem sekcji narastającego zasobu archiwalnego. Na emeryturę odeszła z końcem lutego 2023 roku. Ponad 20 lat zmagała się z ciężką chorobą. Była członkiem organów statutowych Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (w tym Zarządu Głównego oraz Oddziału w Katowicach) oraz Towarzystwa Przyjaciół Archiwum. Zmarła 14 maja 2026 roku. Niech pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.