Aktualności

Wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”

Na listę wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.

Ekspozycja w wielkogabarytowej, przestrzennej formie mebla miejskiego będzie dostępna całodobowo, również w świetlnej aranżacji nocnej. Wystawę będzie można oglądać w Warszawie do 15 lipca 2024 r., następnie wyruszy w objazd po kraju.

10 lat Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata 

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony i dostępności dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: lista międzynarodowa, listy regionalne i listy krajowe.

Jubileuszowa 5. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata objęła 17 nowych wpisów z 17 instytucji pamięci z całej Polski. Trafiły na nią dokumenty średniowieczne, zbiory fotografii, dzieła literackie i muzyczne.

Zobacz nagrodzone obiekty na stronie Pamięć Polski: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Jego organizatorami są Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata, Archiwa Państwowe, zaś współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.