Aktualności

Wernisaż wystawy „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5 edycja” w Katowicach

Dnia 23 września 2024 roku odbył się uroczysty wernisaż wystawy promującej jubileuszową 5. edycję Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Licznie zgromadzeni goście zostali powitani przez Panią Dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach Sławomirę Krupę oraz Prezesa Fundacji Wielki Człowiek dra Wojciecha Kukuczkę. Następnie o staraniach jakie podjęły obie instytucje, aby uzyskać wpis na Listę Pamięć Polski opowiedzieli archiwista Wojciech Lemański oraz kustosz dr Barbara Kalinowska-Wójcik.

Z Katowic na listę UNESCO wpisano w tym roku dwa obiekty: protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego, które odbyło się 10 października 1922 roku i jest częścią integralną większego zbioru dokumentów odzwierciedlających całokształt działalności tej instytucji z lat 1922–1939. To posiedzenie zostało otwarte przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Juliana Nowaka, który przedstawił założenia polityki Rządu Rzeczypospolitej wobec województwa śląskiego. Obradom – aż do wyboru nowego marszałka – przewodniczyła Janina Omańkowska, druga na świecie kobieta prowadząca obrady parlamentu. Odczytano również depesze gratulacyjne nadesłane między innymi przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który życzył owocnej pracy oraz słał pozdrowienia całej ludności Górnego Śląska. 
Drugi z wyróżnionych obiektów to: spuścizna Jerzego Kukuczki – dokumentacja fotograficzna. Jest to unikatowe świadectwo historii Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego (lata 70-te i 80-te XX wieku), czyli czasu, w którym Polacy we wspinaczce wysokogórskiej definiowali światowe standardy. Wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki oraz stali się prekursorami himalaizmu zimowego. Zbiór fotografii wysokogórskich Jerzego Kukuczki jest wyjątkowym świadectwem tej historii. Na kolekcję składa się ponad 10 tysięcy zdjęć, wykonanych podczas wypraw w najwyższe góry świata przez drugiego zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum.

Zapraszamy również do zapoznania się z katalogiem całej wystawy na stronie internetowej:  https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/publikacje