komunikat

Solidarni z Ukrainą

Ukraina i naród ukraiński stoi dzisiaj wobec wyzwania, z którym nie przypuszczaliśmy, że jakiekolwiek państwo europejskie będzie się musiało w XXI wieku mierzyć. Naruszenie granic i podważenie suwerenności tego państwa godzi w ustalony dotychczas porządek społeczny, polityczny i gospodarczy. W tym trudnym czasie militarnej agresji rosyjskiej wobec niepodległego narodu ukraińskiego, chcielibyśmy wyrazić swoje wsparcie i solidarność z Ukrainą i jej społeczeństwem.

Nasze myśli i słowa otuchy płyną też szczególnie ku kolegom archiwistom i ukraińskim archiwom – naszym strategicznym partnerom, z którymi wiążą nas bliskie więzi wieloletniej współpracy. Jesteśmy z Wami!

Mając w pamięci ogromne straty, jakich doświadczyły polskie archiwa wskutek konfliktów zbrojnych ubiegłego wieku, wyrażamy również głębokie zaniepokojenie o dziedzictwo kulturowe i dobra archiwalne zgromadzone w archiwach ukraińskich. 

#SolidarnizUkrainą

---

Zainteresowanym, którzy chcieliby pomóc Ukrainie w tej trudnej sytuacji polecamy zapoznanie się ze stronami internetowymi funduszów wspierających wojsko oraz ludność cywilną dotkniętą konfliktem:

Zbiórka na Pomagam.pl: https://pomagam.pl/solidarnizukraina

Zbiórka na Siepomaga.pl: https://www.siepomaga.pl/ukraina

Come Back Alive: https://savelife.in.ua/en/donate/

Army SOS: https://armysos.com.ua/en/help-the-army

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej: https://pcpm.org.pl/fundacja-pcpm-rusza-z-pomoca-ukrainie.html

Akcja Polskiego Czerwonego Krzyża na rzecz pomocy: https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/