Aktualności

Noc Muzeów 23.05.2026 r. w Oddziale w Bielsku-Białej Archiwum Państwowego w Katowicach

Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, wzięło udział w Nocy Muzeów 2026 organizowanej przez ponad 20 instytucji kultury z terenu miasta Bielska-Białej. Impreza odbyła się w sobotę 23 maja w godzinach od 17.00 do 23.00 i spotkała się z bardzo żywym zainteresowaniem ponad 400 mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Zwiedzającym zaprezentowano wystawę stacjonarną „Dowody tożsamości w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej”. Uczestnicy Nocy Muzeów mieli również możliwość wysłuchania wykładu związanego z prezentowaną wystawą. Zainteresowaniem cieszyła się również gra planszowa „James archiwista – z licencją na brakowanie”, będącą efektem realizacji projektu centrali AP w Katowicach. Jako dopełnienie genealogicznej treści wystawy w gablotach wyeksponowano księgi metrykalne z okolic Bielska-Białej z przełomu XIX i XX wieku oraz jedną wiejską księgę sądową. Ponadto publiczność mogła zaczerpnąć informacji dotyczących sposobu korzystania z zasobu archiwalnego oraz serwisu internetowego „Szukaj w archiwach”. Jako atrakcję polecano odwiedzającym zwiedzanie jednego z magazynów archiwalnych. Dla najmłodszych przeprowadzono zajęcia plastyczne powiązane z nauką kaligrafii, układaniem puzzli historycznych. Zwiedzającym rozdawano materiały promocyjne archiwum.

 

Paweł Hudzik

Foto. Paulina Olko-Honkisz