Aktualności

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Dzisiaj, 20 czerwca, po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

W ramach obchodów święta, a także uhonorowania Roku Wojciecha Korfantego zapraszamy na wydarzenie „Śląsk to wielka rzecz”, które odbędzie się w Parku Słupna w Mysłowicach, 24 czerwca br.

Organizowany przez Wojewodę Śląskiego i Prezydenta Miasta Mysłowice piknik rodzinny, który obok pokazów służb mundurowych będzie doskonałą lekcją poznawania i utrwalania pamięci o dziedzictwie oraz historii Śląska.

Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe. To w Mysłowicach padł impuls do wybuchu I powstania Śląskiego (strajk górników na terenie kopalni) w 1919 roku.

Znajdziesz nas w strefie edukacyjno-historycznej. Stoisko pod tytułem „Historia w Archiwum. Materiały dotyczące Powstań Śląskich w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach”. Pokażemy materiały archiwalne oraz bazy danych dotyczących historii Powstań Śląskich. Będziemy również dzielić się wiedzą ze zwiedzającymi na temat poszukiwań archiwalnych. 

 Oprócz tego pokażemy 3 wystawy: 

  1. Wojciech Korfanty współtwórca II Rzeczypospolitej – wystawa przedstawiająca sylwetkę i działalność Wojciecha Korfantego, jednego z ojców niepodległej Polski
  2. 1922 rok Przyłączenie Górnego Śląska do Polski i kształtowanie się polskiej administracji w województwie śląskim – wystawa pokazująca procedury i ceremoniały związane z przyłączeniem w 1922 roku, a w drugiej części materiały związane z powstaniem województwa śląskiego, urzędów administracji rządowej i samorządowej, Sejmu Śląskiego, Policji Województwa Śląskiego. Dodatkowo pokazano materiały obrazujące zmiany, które nastąpiły w 1922 roku w administracji kościelnej na terenie województwa
  3. Śląsk był Polski – będzie Polski! – wystawa pokazuje pomoc Państwa Polskiego i Polaków dla Górnego Śląska w okresie walk powstańczych i kampanii plebiscytowej. Powstała w oparciu o materiały archiwalne archiwów państwowych z całej Polski.

 

Park Słupna w Mysłowicach, 24 czerwca, od godziny 12:00

Zapraszamy!