„Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych”
W roku jubileuszu tysiąclecia koronacji pierwszych polskich królów, Bolesława Chrobrego i Mieszka II, Archiwa Państwowe przygotowały ekspozycję ukazującą bogactwo i rozmach państwowych zasobów dokumentacyjnych. Prezentowana wystawa to historyczna podróż przez epoki: od wczesnopiastowskich pergaminów poprzez rękopisy przywódców powstań narodowych, dwudziestowieczne materiały pokazujące upamiętnienie jubileuszu 1000-lecia Państwa Polskiego, aż po materiały z wyborów do Parlamentu Europejskiego na początku XXI wieku.
Ekspozycja zawiera m.in. pergaminy wystawiane przez królów, pieczęcie i wizerunki władców, unikatowe zbiory fotografii dot. Powstania Wielkopolskiego, rękopisy bohaterów narodowych – Tadeusza Kościuszki, Józefa Chłopickiego, Romana Traugutta, Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, jak również materiały wytworzone na początku XXI wieku, dotyczące ważnego miejsca, jakie Polska zajmuje w Europie i na świecie.
Materiały pochodzą z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowego w Krakowie oraz 14 Archiwów Państwowych m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu.
Na prezentowanych planszach można również znaleźć odwołanie do archiwaliów znajdujących się w Archiwum Państwowym w Katowicach dotyczących dziejów powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku z lat 1918–1950.
Kuratorką wystawy jest dr Julia Wesołowska, kierownik oddziału popularyzacji z Archiwum Państwowego w Poznaniu, która zadbała o merytoryczną i estetyczną stronę segmentów ekspozycji.
Innowacyjny element wystawy stanowią specjalnie dedykowane kody QR, które po zeskanowaniu przenoszą odwiedzającego do serwisu Szukaj w Archiwach, gdzie znajdują się wybrane kolekcje tematyczne dotyczące m.in. królewskich jadłospisów, fotografie pochodzące z okresu wojny bolszewickiej czy klepsydry powstańców styczniowych.
Wystawa „Bezsenne głowy, co dźwigają korony" to zaproszenie do refleksji nad rolą dokumentu w kształtowaniu pamięci zbiorowej oraz tożsamości przyszłych pokoleń.
Wystawa została podzielona na dziesięć segmentów tematycznych, a główne sekcje ekspozycji to:
1. U zarania Państwa Polskiego (Plansza 2–3)
2. Rozbicie dzielnicowe (Plansza 4-5)
3. Korona Królestwa Polskiego (Plansza 6-7)
4. Wolna elekcja (Plansza 8-9)
5. Pod zaborami (Plansza 10-11)
6. II Rzeczpospolita i bohaterowie niepodległej (Plansza 12-13)
7. W cieniu wojny (Plansza 14-15)
8. Władza i Opozycja (Plansza 16-17)
9. Nowy początek (Plansza 18-19)
10. Jakie będzie drugie milenium? (Plansza 20-21)