160. rocznica Powstania Styczniowego
160 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się Powstanie Styczniowe. W zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach znajdują się ciekawe materiały dotyczące zarówno okresu powstania, jak i rocznicowe, upamiętniające ten zakończony wprawdzie niepowodzeniem, ale dający nadzieję zryw patriotyczny.
Epizod I
Bitwa pod Krzykawką
Dzisiaj prezentujemy wybrane dokumenty dotyczące powstańczej bitwy pod Krzykawką, która miała miejsce 5 maja 1863 r. na przedpolach Olkusza. Korpus dowodzony przez generała Józefa Miniewskiego, stacjonujący pod Krzykawką, połączony z włoskim legionem garibaldczyków, został rankiem 5 maja zaatakowany przez oddział rosyjski, dowodzony przez księcia Aleksandra Szachowskiego, przybyły spod Olkusza. W przegranej przez powstańców, zginął między innymi włoski pułkownik Francesco Nullo, a jego adiutant Elia Marchetti ciężko ranny w pierś, zmarł dwa dni później w Chrzanowie. Natomiast Ludwik Caroli, kolejny włoski uczestnik bitwy, dostał się do rosyjskiej niewoli. Polegli w bitwie powstańcy zostali pochowani na cmentarzu w Niegowonicach (grób istnieje do dzisiaj), zaś ciało poległego pułkownika Francesco Nullo zostało pierwotnie złożone w grobie na Starym Cmentarzu w Olkuszu, po czym w późniejszym czasie, jego szczątki zostały przewiezione do rodzinnego Bergamo.
zdjęcie pomnika upamiętniającego śmierć poległych na polu bitwy pod Krzykawką (zwanym Polaną Nullo) z 1922 roku
wykaz powstańców styczniowych spoczywających w mogile na Starym Cmentarzu w Olkuszu, przygotowany przez Magistrat Miasta Olkusza w 1922 roku str 1