Aktualności
03.12.2021

Szkice Archiwalno-Historyczne na liście czasopism punktowanych

Czasopismo wydawane przez nasze Archiwum „Szkice Archiwalno-Historyczne” zostały dopisane na listę czasopism parametryzowanych z przyznanymi 20 punktami.

Wystawy
03.12.2021

Archiwalny wszechświat, czyli wybrane archiwalia dotyczące budowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie

4 grudnia 1955 roku miało miejsce oficjalne otwarcie Planetarium Śląskiego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Był to pierwszy i największy tego typu obiekt w Polsce, którego kształt architektoniczny wyraża w sposób czytelny i zapamiętywalny jego przeznaczenie. Jest jednym z pierwszych budynków na świecie tak silnie inspirowanych kosmosem, wyglądem planet i układem astralnym. Do dziś dnia Planetarium Śląskie należy do grona prestiżowych budynków będących trwałym znakiem w przestrzeni Parku a także w przestrzeni całego regionu.

Aktualności
30.11.2021

100/100. Przywróćmy pamięć o powstańcach

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie 100/100. Przywróćmy pamięć o powstańcach.

Aktualności
29.11.2021

Konferencja w 110. rocznicę śmierci ks. Stanisława Stojałowskiego

W Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej odbyła się 25 listopada 2021 roku Konferencja zatytułowana: „Ks. Stanisław Stojałowski w walce o chrześcijańską i narodową tożsamość ludu polskiego”.

Wystawy
26.11.2021

Intelligenzaktion - niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji Górny Śląsk - Rejencja Katowicka 1939–1940

W Archiwum Państwowym w Katowicach można oglądać wystawę autorstwa Łukasza Kobieli, przygotowaną przez „Fundację Ślązacy.pl”.

Aktualności
16.11.2021

Wszystko dla narodu, wszystko przez lud. Konferencja w Oddziale w Bielsku-Białej

W 110. rocznicę śmierci ks. Stanisława Stojałowskiego w siedzibie Archiwum Państwowe w Katowicach - Oddział w Bielsku-Białej odbędzie się konferencja popularno-naukowa poświęcona postaci księdza. Głównym organizatorem konferencji zaplanowanej na 25 listopada 2021 r. jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, a w jest trakcie zostaną wygłoszone referaty dotyczące działalności duchownego oraz archiwaliów jemu poświęconych.

Pozostałe
04.11.2021

Warsztaty edukacyjne pod tytułem „Archiwum zapomnianych technologii”

W dniach 19, 21 i 28 października 2021 roku odbyły się w Archiwum Państwowym w Katowicach warsztaty edukacyjne pod tytułem „Archiwum zapomnianych technologii”.

Aktualności
30.10.2021

Stan epidemii SARS-Cov-2 - zmiany w dostępie do Archiwum

Archiwum Państwowe w Katowicach informuje, że funkcjonowanie Pracowni Naukowych w Centrali Archiwum Państwowego w Katowicach oraz w Oddziałach Zamiejscowych odbywa się według zmienionych zasad. Biuro Obsługi Klienta jest nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Aktualności
30.10.2021

Utrudnienia w dostępie do dokumentacji osobowej i płacowej oraz przebiegu studiów

Archiwum Państwowe w Katowicach informuje, że z uwagi na podjęte działania związane z termomodernizacją budynków, czas oczekiwanie na załatwienie sprawy w zakresie uzyskiwania potwierdzeń z dokumentacji osobowej i płacowej oraz przebiegu studiów tj. okres od wpłynięcia wniosku do Archiwum do jego realizacji może się wydłużyć do trzech miesięcy. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Wystawy
20.10.2021

Gdzie już nie biją dzwony. Konfiskata dzwonów podczas I i II wojny światowej

Państwa zaangażowane w I wojnę światową nie brały pod uwagę, że konflikt, w który się uwikłały będzie trwał tak długo. Wzrastało zapotrzebowanie na broń i amunicję. 1 marca 1917 r. władze pruskie wprowadziły Rozporządzenie o konfiskacie dzwonów z brązu na cele wojenne. Dzwony zawieszone były przede wszystkim w kościołach, ale znajdowały się również w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, ratusze, czy szpitale.

Aktualności
06.09.2021

Informacja o ograniczeniach w udostępnianiu materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Państwowego

Obecnie występują utrudnienia w dostępie do poniższych zespołów archiwalnych w Centrali w Katowicach oraz w Oddziałach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Pszczynie i Raciborzu. Za utrudnienia przepraszamy.

szukaj w archiwach
Najczęściej czytane
Zasady udostępniania

Zgodnie z Zarządzeniem nr 16/2020 Dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach z dnia 3 września 2020 r. zmieniające zarządzenie nr 11/2020…

Usługi archiwalne

Pliki do pobrania

Formularze

Formularze umieszczone na tej stronie dotyczą najczęściej załatwianych spraw. Należy je wydrukować, a następnie po czytelnym wypełnieniu…

Formularze

Uwaga! Wypełnione rewersy przekazywane drogą elektroniczną należy wysyłać bezpośrednio na adres poczty elektronicznej Pracowni naukowej:…

Wystawy
https://katowice.ap.gov.pl/images/uploads/foto/planetarium_%2812%29_-_kopia_2.jpg
Archiwalny wszechświat, czyli wybrane archiwalia dotyczące budowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie

4 grudnia 1955 roku miało miejsce oficjalne otwarcie Planetarium Śląskiego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Był to…

https://katowice.ap.gov.pl/images/uploads/foto/20211126_100842.jpg
Intelligenzaktion - niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji Górny Śląsk - Rejencja Katowicka 1939–1940

W Archiwum Państwowym w Katowicach można oglądać wystawę autorstwa Łukasza Kobieli, przygotowaną przez „Fundację Ślązacy.pl”:…

https://katowice.ap.gov.pl/images/uploads/foto/g%C5%82%C3%B3wne.jpg
Gdzie już nie biją dzwony. Konfiskata dzwonów podczas I i II wojny światowej

Państwa zaangażowane w I wojnę światową nie brały pod uwagę, że konflikt, w który się uwikłały będzie trwał tak długo.…