Wystawa: U źródeł Wisły

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

13 maja 2017

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 maja 2017 r. podczas Nocy Muzeów 2017 w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej przy ul. Piłsudskiego 43, tydzień później 26 maja 2017 r. podczas Nocy Muzeów w Cieszynie w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Cieszynie ul. Mennicza 46 następnie w placówkach kultury Gminy Wisła.

 

Rok 2017 uchwałą z dnia 22 czerwca 2016 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Rzeki Wisły. Archiwum Państwowe w Katowicach chcąc również uhonorować królową polskich rzek zorganizowało lokalną wystawę pt.: U źródeł Wisły.

Ekspozycja przedstawia rzekę Wisłę w obecnych granicach województwa śląskiego i została przygotowana na podstawie materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach oraz w jego Oddziałach zamiejscowych: Bielsku-Białej, Cieszynie, Gliwicach oraz Pszczynie. W interesujący graficznie sposób ukazuje zwiedzającym znaczenie Wisły na śląskim odcinku jej biegu.

 Wystawa składa się z 15 plansz, przedstawiających różne oblicza Wisły. Można zatem zobaczyć rolę rzeki w gospodarce, turystyce, ale także jako naturalną granicę.

W szczególny sposób wyeksponowano miasto Wisłę, jako miejscowość kojarzoną ze źródłami rzeki Wisły. Fakt ten uhonorowano między innymi Pomnikiem Źródeł Wisły, odsłoniętym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego w 1937 roku.

Z uwagi na uniwersalny temat, wystawa jest skierowana zarówno do dzieci w wieku szkolnym, jak i dorosłych, którzy chcą poznać znaczenie rzeki Wisły w historii i kulturze województwa śląskiego.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat wystawy U źródeł Wisły

    Plakat wystawy U źródeł Wisły

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-05-13
Data publikacji:2017-05-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Piotr Lis
Liczba odwiedzin:83